Parafia Św. Wojciecha w Przasnyszu

Aktualności

Posted by on 11:00 am in Aktualności | 0 comments

STULECIE

Posted by on 10:52 am in Aktualności | 0 comments

Msza Święta w intencji Ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Posted by on 9:34 am in Aktualności | 0 comments

Biskup o Halloween: Antychrześcijańskie i niebezpieczne
Halloween jest antychrześcijańskie i niebezpieczne. Promuje kulturę śmierci, popycha ku mentalności ezoterycznej i magii – stwierdził w rozmowie z PAP sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Jak podkreślił, „zabawa nie gwarantuje bezpieczeństwa, bo zły duch nie postrzega jej jako żart, ale jako otwarcie się człowieka na jego wpływ”.
Halloween było obchodzone przez małe społeczności już w latach 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Potem to wydarzenie komercyjne zaczęło się rozpowszechniać w krajach anglosaskich. Swoje korzenie ma ono w wierzeniach celtyckich. Według celtyckich kapłanów, zwanych druidami, w wigilię pierwszego listopada duchy błąkają się po ziemi i mogą wyrządzić krzywdę ludziom. Tej nocy czczono boga śmierci Samhaina, a wędrujący druidzi mordowali i składali ofiary nie tylko ze zwierząt, ale i z ludzi – opisywał hierarcha.
Zabawa nie gwarantuje bezpieczeństwa, bo zły duch nie postrzega jej jako żart, ale jako otwarcie się człowieka na jego wpływ – podkreślił bp Miziński. Wiele osób traktowało wywoływanie duchów jako zabawę, a kończyło się to na zniewoleniach duchowych. Ocena taka jest zbieżna z tym, co na temat Halloween mówił papież Benedykt XVI, wskazując, że jest to święto antychrześcijańskie i niebezpieczne. Promuje ono kulturę śmierci, popycha ku mentalności ezoterycznej i magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych – wyliczał.
Czy według hierarchy Bale Wszystkich Świętych mogą być alternatywą dla Halloween? W jakimś wymiarze bale Wszystkich Świętych i korowody stanowią alternatywę dla dzieci i młodzieży, gdyż są one rozpowszechnianiem wiedzy o życiu świętych, a jednocześnie świadectwem tego, co jest sednem naszej wiary i tradycji. Poprzez organizację bali i korowodów chcemy pokazywać radość i nadzieję płynącą z odkupienia oraz radość z istnienia wspólnoty świętych – ocenił bp Miziński. Warto przypomnieć, że Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski 13 października 2014 roku zaapelowała do katechetów, aby w miejsce demonicznego Halloween przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym „zapoznawali uczniów z pięknymi i wartościowymi inicjatywami” wypracowanymi w diecezjach. Mogą to być: plejady świętych, noc świętych czy korowód świętych – zauważył.
(mn)
Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-biskup-o-halloween-antychrzescijanskie-i-niebezpieczne,nId,2651650#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Posted by on 9:12 am in Aktualności | 0 comments

 

Wczoraj odbył s Bal Wszystkich Świętych – to już piąty bal w naszej parafii!

Wojciech Ostrowski
Foto Gość

 

 

Posted by on 12:45 pm in Aktualności | 0 comments

28 października na Mszy Świętej o godz. 16.00 modliliśmy się za rodziców, których dzieci zmarły przed narodzeniem bądź w krótkim czasie po narodzinach. Prosiliśmy o siłę i umocnienie po tym ciężkim dla nich przeżyciu. Po Eucharystii udaliśmy się procesyjnie na cmentarz parafialny gdzie nastąpił pochówek dziesięciorga zmarłych przed narodzinami dzieci.

Posted by on 4:55 pm in Aktualności | 0 comments

Posted by on 4:54 pm in Aktualności | 0 comments

Posted by on 6:02 pm in Aktualności | 0 comments

foto Wojciech Ostrowski

Biskup Roman Marcinkowski wprowadził relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej do kaplicy przasnyskiego szpitala.

(więcej…)

Wyjątkowa wystawa: Kościół w służbie Niepodległej

Posted by on 6:12 pm in Aktualności | 0 comments

Wyjątkowa wystawa: Kościół w służbie Niepodległej

Z okazji ustanowienia przez Sejm RP 19 października – Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Fundacja Służba Niepodległej oraz Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce zapraszają na inaugurację wystawy pt. „Księża w Służbie Niepodległej”.
Wykład otwierający wystawę wygłosi ks. prof. Józef Naumowicz. Inicjatywa ma celu upamiętnienie duchownych, którzy działali na rzez odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przybliżyć rolę Kościoła Katolickiego w tych wydarzeniach 1918 r.
Wydarzenie odbędzie się 19 października br. o godzinie 18.00 w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce ul. Dewajdis 3 (w okolicy kampusu UKSW)

(więcej…)