Parafia Św. Wojciecha w Przasnyszu

Aktualności

Posted by on 2:24 pm in Aktualności | 0 comments

1 listopada na ekrany polskich kin trafił jeden z najważniejszych filmów w trwającej wojnie między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Chodzi o fabularyzowany dokument „Nieplanowane”, który opowiada przemianę Abby Johnson, dyrektor placówki aborcyjnej w Stanach Zjednoczonych, która przyczyniła się do przeprowadzenia co najmniej 22 tysięcy aborcji.

 

Według Macieja Bodasińskiego, jednego z dystrybutorów filmu „Nieplanowane”, jest to produkcja, która ma przebudzić ludzkie sumienia. – Ten film nie traumatyzuje i niejest stworzony po to przygniatać, tylko uzdrawiać – podkreśla.

Dodaje, że wybór daty 1 listopada na premierę filmu jest nieprzypadkowy. – Chcieliśmy przypomnieć, że dzieci, które zostały zabite w wyniku aborcji to też ludzie, a nie „zlepki komórek”, że one też miały szanse żyć na ziemi. Chcemy przywołać pamięć o nich – tłumaczy Bodasiński.

Film powstał na podstawie książki, w której Abby Johnson przedstawiła swoje doświadczenia. Po porzuceniu Planned Parenthood kobieta stała się obrończynią życia, wspiera osoby, które pracowały w przemyśle aborcyjnym. Film „Nieplanowane” będzie wyświetlany w większości sieci kinowych w Polsce.

 

Posted by on 2:18 pm in Aktualności | 0 comments

Posted by on 1:59 pm in Aktualności | 0 comments

Dzisiaj szczególnie modlimy się do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Ci zmarli, którzy po śmierci doświadczają czyśćca, są już bezpieczni, bo znaleźli się w Bożych rękach.

(więcej…)

Posted by on 1:53 pm in Aktualności | 0 comments

Pierwszego listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, po Mszy św. o godz.10. 15, celebrowanej przez Ks.Proboszcza Andrzeja Maciejewskiego, wyruszyliśmy wraz z parafia Ojców Pasjonistów na cmentarz parafialny, by modlić się za zmarłych. Zachęcamy w dniach od 1 do 8 listopada, by zyskiwać odpust za naszych zmarłych. Różaniec w intencji zmarłych o godz. 16. 00. Wieczny odpoczynek racz zmarłymi dać Panie.

 

Posted by on 4:44 pm in Aktualności | 0 comments

Posted by on 1:58 pm in Aktualności | 0 comments

Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przed wyborami parlamentarnymi (2019)

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

Zbliżające się wybory parlamentarne są dla mnie sposobnością do przypomnienia kilku podstawowych zasad Katolickiej Nauki Społecznej, dotyczących odpowiedzialności katolików za życie polityczne.

Zachęcając do udziału w wyborach pragnę najpierw przypomnieć, że z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego. Nic – poza nadzwyczajnymi okolicznościami – nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych.

W procesie dokonywania odpowiedzialnego wyboru odpowiedniego kandydata należy wziąć pod uwagę: jego prawość moralną, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, potwierdzone dotychczasową działalnością publiczną, świadectwo życia w rodzinie oraz małej ojczyźnie. Liczą się również takie cechy osobowości jak: wyrazista tożsamość, szacunek do każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość Ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby. Wybór takich kandydatów daje większą szansę na integralny i solidarny rozwój naszego kraju.

Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że – w zakresie porządku spraw doczesnych – także między katolikami mogą istnieć uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. Fundamentalne zasady etyczne – ze względu na ich naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym – nie mogą być przedmiotem „negocjacji”. Jak to wielokrotnie przypominali papieże, m.in. św. Jan Paweł II, a ostatnio Papież Franciszek, katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami. W związku z tym katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą się decydować na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego oraz ryzykowne z punktu widzenia politycznego.

Wyrażam głębokie przekonanie, że – niezależnie od podziałów oraz napięć politycznych i społecznych w Polsce – możliwe i konieczne jest budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie, we wzajemnym szacunku oraz z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie rozbudzajmy więc emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno nam będzie odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem.

Zachęcam każdego do udziału w modlitwie o owocny przebieg głosowania. Życzę wszystkim, aby okres kampanii został zapamiętany nie tyle jako czas walki o władzę, ile raczej jako czas owocnej dyskusji o dobru naszej Ojczyzny i kierunkach jej integralnego rozwoju. A zwycięzców wyborów proszę o to, aby stali się prawdziwymi „narzędziami pokoju i pojednania”.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy

Warszawa, 1 października 2019 roku

Posted by on 1:56 pm in Aktualności | 0 comments

XIX DZIEŃ PAPIESKI
Tegoroczny, XIX Dzień Papieski, w całej Polsce oraz w środowiskach polonijnych, obchodzić będziemy 13 października, pod hasłem “Wstańcie, chodźmy!”

Słowa te stanowią nawiązanie do tytułu książki św. Jana Pawła II, która ukazała się w 2004 r. Tegoroczne obchody wpisują się również w 40. rocznicę I pielgrzymki papieża-Polaka do Ojczyzny, a także 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, której jednym z owoców było powstanie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
12 października, tj. w sobotę poprzedzającą święto, podczas uroczystej gali, która odbędzie się o godz. 15:30 na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczone zostaną nagrody TOTUS. Gala transmitowana będzie przez TVP 2 o godz. 16:00.
W niedzielę, 13 października, o godz. 9.00, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie odbędzie się Msza Święta, celebrowana przez ks. bp. Romualda Kamińskiego. Transmisję tego wydarzenia będzie można usłyszeć w Programie Pierwszym Polskiego Radia. O godz. 10.00 w TVP Polonia transmitowana będzie Msza Święta z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, celebrowana przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. O godz. 12.00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej Mszę Świętą w intencji darczyńców Fundacji celebrował będzie ks. kard. Kazimierz Nycz.
Niedzielne obchody zakończy koncert galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17:30, transmitowany przez TVP 1, w którym wezmą udział artyści m.in. Halina Mlynkova, Krzysztof Iwaneczko, Dariusz Malejonek oraz zespół niemaGotu.
Obchodom Dnia Papieskiego co roku towarzyszą odbywające się w wielu miastach konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne i artystyczne. 12 października o godz. 9:00 w Poznaniu rozegrany zostanie Towarzyski Turniej Piłki Nożnej „Dzieło Cup” 2019. Tego samego dnia o godz. 17:00 na krakowskim rynku stypendyści wraz z innymi osobami zatańczą belgijkę. W Trójmieście, Krakowie, Częstochowie i Warszawie organizowane będą biegi papieskie. Dodatkowo w Krakowie i Katowicach odbędą się koncerty z okazji Dnia Papieskiego. Zwieńczeniem obchodów XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje”, która odbędzie się we wtorek, 15 października w Warszawie.
Obchody Dnia Papieskiego w swojej istocie wpisuje się w słowa ks. kard. Kazimierza Nycza: “Nie chodzi o to tylko, aby wspominać tamten czas (…), ale żeby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby i dzieła.”
Biorąc przykład z papieża-Polaka: Wstańcie, chodźmy!
Albo może raczej: Wstańmy, Przyjdźmy!
Dzień Papieski to okazja to wsparcia programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którym obecnie objętych jest 2000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów. Można to uczynić na kilka sposobów:
– wrzucając pieniądze do puszek podczas zbiórki publicznej i kościelnej (każdy wolontariusz będzie posiadał identyfikator),
– wysyłając SMS-y o treści STYPENDIA na numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT),
– wpłacając pieniądze na konto: PL 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582, Bank PEKAO S.A. XIII O/Warszawa.

Posted by on 1:30 pm in Aktualności | 0 comments

Posted by on 4:11 pm in Aktualności | 0 comments

Posted by on 4:06 pm in Aktualności | 0 comments

P. Joanna Jurkiewicz, wygłosiła poruszające świadectwo, jak czterdzieści lat temu w Rzymie, grupa oazowa młodzieży z Polski przeżywała spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II. Wspomnienia z tamtego okresu, dzisiejszy Gość zapisał w książce” Zwiastunowi z Gór „, którą po każdej Mszy świętej można było nabyć wraz z autografem autorki. Dziękujemy za to piękne świadectwo obecności św. Jana Pawła II w życiu polskiej młodzieży tamtych czasów. Św. Janie Pawle II módl się za nami.