Parafia Św. Wojciecha w Przasnyszu

Aktualności

Komunia duchowa

Posted by on 7:41 pm in Aktualności | 0 comments

Komunia duchowa

 

Komunia duchowa – praktyczne porady

25 marca 2020 || Ks. prof. Ireneusz Mroczkowski | Płock

W obecnej sytuacji, gdy wielu katolików z obawy przed zarażeniem nie przystępuje do Komunii sakramentalnej, duszpasterze powinni zachęcać parafian do korzystania z komunii duchowej. Czym jest „komunia duchowa” i w jaki sposób winniśmy ją przeżywać – wyjaśnia w analizie dla KAI ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, profesor nauk teologicznych, specjalista z zakresu teologii moralnej i etyki.

W kontekście przeżywanej zarazy oraz niemożności przystępowania niektórych wiernych do Komunii św. sakramentalnej, powraca dyskusja o komunii duchowej. W obecnej sytuacji, gdy wielu katolików z obawy przed zarażeniem nie przystępuje do Komunii sakramentalnej, duszpasterze powinni zachęcać parafian do korzystania z komunii duchowej. Przy okazji można i trzeba wyjaśnić związek komunii duchowej z sakramentem Eucharystii oraz odróżniać „komunię duchową” od „pragnienia Komunii świętej”. (więcej…)

Zarządzenie Biskupa Płockiego

Posted by on 6:57 pm in Aktualności | 0 comments

Zarządzenie Biskupa Płockiego

Zarządzenie Biskupa Płockiego w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie stanu epidemii (zaktualizowane dnia 26 marca 2020 roku)

Mając na uwadze Dekrety Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów «W czasie COVID-19» z dnia 19 marca 2020 roku i «W czasie COVID-19 (II)» z dnia 25 marca 2020 roku, „Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z dnia 21 marca 2020 roku oraz biorąc pod uwagę „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii” (Dz. U. poz. 522) i „Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń” z dnia 24 marca 2020 roku, przekazuję moim Drogim Kapłanom i Wiernym kolejne zarządzenia na czas stanu epidemii. Powinna nami w tych dniach kierować troska o zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa, chroniąc przez zakażeniem nim wiernych, ale także obrona od infekcji kapłanów – szafarzy sakramentów świętych. W podobnych okolicznościach tę samą troskę okazywał mój poprzednik Błogosławiony Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski. (więcej…)

Modlitwa w płockiej katedrze.

Posted by on 3:46 pm in Aktualności | 0 comments

Modlitwa w płockiej katedrze.

W płockiej katedrze księża biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski modlili się w południe uroczystości Zwiastowania Pańskiego o ustanie epidemii koronawirusa.

Episkopat zawierzy Polskę Bogu i Jego Matce

Posted by on 3:03 pm in Aktualności | 0 comments

Episkopat zawierzy Polskę Bogu i Jego Matce

W łączności z sanktuarium w Fatimie, przewodniczący Episkopatu zawierzy Polskę Bogu i Jego Matce.

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zawierzy Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi dziś po modlitwie różańcowej rozpoczynającej się o godz. 20:30. Odbędzie się to w duchowej łączności z sanktuarium Matki Bożej w Fatimie – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Abp Stanisław Gądecki podkreślił w komunikacie z 24 marca br., że poprosił kard. Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

 

„Przewodniczący Episkopatu prosi o włączenie się w modlitwę w intencji ustania epidemii, osób chorych, służb medycznych i sanitarnych oraz za zmarłych i ich rodziny. Jednocześnie zachęca do pomocy osobom potrzebującym” – zaznaczył rzecznik Episkopatu Polski.

 

 

Episkopat odpowiada na prośbę papieża ws. koronawirusa .

Posted by on 9:31 pm in Aktualności | 0 comments

Episkopat odpowiada na prośbę papieża ws. koronawirusa .

O modlitwę w południe w środę 25 marca w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych prosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe tego dnia. (więcej…)

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Posted by on 3:47 pm in Aktualności | 0 comments

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia. (więcej…)

Nowenna do Świętego Stanisława Kostki

Posted by on 9:06 pm in Aktualności | 0 comments

Nowenna  do Świętego Stanisława Kostki

Nowenna do Świętego Stanisława Kostki ,Patrona Polski, Diecezji Płockiej, Miasta Przasnysz o ustanie epidemii. Od 18 marca 2020 w Przasnyskiej Farze godz.20.30 Różaniec, Koronka,Litania do św. Stanisława Kostki przy  jego relikwiach i Apel Jasnogórski Włącz się duchowo do modlitwy naszej parafii!

„+ W pewnej chwili ujrzałam stolicę Baranka Bożego i przed tronem trzech świętych: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Kazimierza królewicza, którzy się wstawiali za Polskę. W jednej chwili ujrzałam księgę wielką, która jest przed stolicą, i podano mi księgę, abym czytała. Księga była pisana krwią; jednak nic nie mogłam przeczytać, tylko imię Jezus. Wtem usłyszałam głos, który mi powiedział: „Jeszcze nie przyszła godzina twoja.- I zabrał księgę, i usłyszałam te słowa: Ty świadczyć będziesz o nieskończonym miłosierdziu moim. W księdze tej są zapisane dusze, które uwielbiły miłosierdzie moje. Radość mnie ogarnęła, widząc tak wielką dobroć Boga.”(Dzienniczek św. Siostry Faustyny, nr 689)

 

Zarządzenie Biskupa Płockiego

Posted by on 2:55 pm in Aktualności | 0 comments

Zarządzenie Biskupa Płockiego

 

Publikujemy Zarządzenie Biskupa Płockiego w odpowiedzi na Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2020 roku

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od dnia 13 marca 2020 roku każe podjąć nowe działania, także w dziedzinie życia religijnego Kościoła w Polsce. W związku z Komunikatem abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, przekazuję następujące zarządzenia dla moich Drogich Kapłanów i Diecezjan. (więcej…)

Wielki Post

Posted by on 4:02 pm in Aktualności | 0 comments

Wielki Post

Człowiek rezygnuje z posiłków z różnych motywów. Nie zawsze z pobudek płynących z wiary. Ktoś rezygnuje z pożywienia dla zachowania odpowiedniej sylwetki, inny traktuje to jako formę protestu – strajk głodowy. Post w sensie religijnym nie jest celem samym w sobie. Płynący z wiary ma na celu umocnienie więzi z Bogiem. Połączony z modlitwą i uczynkami miłosierdzia, staje się sposobem zwrócenia uwagi ku Bogu i ku bliźnim. (więcej…)