Parafia Św. Wojciecha w Przasnyszu

Sakrament Namaszczenia Chorych

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH
Przyjmujący – sakramentu namaszczenia chorych udziela się osobom, które ukończyły siódmy rok życia, czyli mają używanie rozumu, w następujących stanach: chorym, udającym się na operację, będącym w starszym wieku (według współczesnej medycyny to osoby, które rozpoczęły sześćdziesiąty rok życia), a także w ostatniej godzinie życia. Tak jak pozostałe sakramenty tak i sakrament namaszczenia przeznaczony jest wyłącznie dla żyjących.
Sakramentu udzielamy w naszej parafii:
1. na wezwanie chorego lub rodziny – jeżeli chory nie jest w stanie sam o ten sakrament poprosić – w każdym czasie, szczególnie gdy jest zagrożenie życia. Ważne jest aby chory był przytomny;
2. w szpitalu w czasie odwiedzin chorych z Komunią świętą;
3. w kościele (z okazji Światowego Dnia Chorego, w czasie rekolekcji, czy misji św.);
Przygotowanie domu – na czas udzielania sakramentów chorych: spowiedzi, Komunii świętej i namaszczenia olejami świętymi, w mieszkaniu chorego koniecznie należy przygotować:
1. stół (ławę) nakryty białym obrusem. Na stole należy umieścić następujące rzeczy:
a. krzyż;
b. jedną lub dwie zapalone świece;
c. naczynie z wodą świeconą i kropidło;
d. szklankę letniej, przegotowanej wody jeśli chory ma problemy z przełykaniem;
e. watę na talerzyku;
2. dla kapłana krzesło do spowiedzi;
Zachowanie domowników – w czasie spowiedzi chorego opuszczamy pokój, w którym znajduje się chory i kapłan. Natomiast w czasie udzielania kolejnych sakramentów (namaszczenie, komunia) uczestniczymy pobożnie w tych obrzędach towarzysząc choremu swoją modlitwą.