Parafia Św. Wojciecha w Przasnyszu

Gazetka

PARAFIA CHRZTU ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

PARAFIA CHRZTU ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

 

 

Biuletyn informacyjny parafii św. Wojciecha w Przasnyszu

02.02.2020r. Nr 325(5) 2020 800 egz.

 

Irena i Jerzy Grzybowscy, Dwoje w kryzysie

Na początku euforia i życie jak w bajce. Z biegiem miesięcy i lat — coraz więcej problemów, niezrozumienia, pretensji i różnic. Małżeński kryzys. Dlaczego i kiedy się pojawia? Co jest potrzebne, żeby z niego wyjść cało?

Silne uczucia zakochania, fascynacji, pożądania, ciekawości tego drugiego „ja” na początku małżeństwa powodują, że stajemy się sobie bliscy i chcemy być blisko siebie. Dobrze nam ze sobą. Jest w nas tak silny ładunek ciepłych, przyjemnych uczuć, jesteśmy tak nimi naładowani, że nie zauważamy drobnych napięć, które się pojawiają. Ale tej miłości — jeżeli jest oparta tylko na uczuciach i na seksie — nie wystarczy na długo. Jest zupełnie oczywiste, że nasze wspólne życie nie może być oparte wyłącznie na uczuciach, nawet tych najprzyjemniejszych, ponieważ ich intensywność jest zmienna.

Zderzenie z rzeczywistością

We wszystkich naszych spotkaniach przed małżeństwem poznajemy się niejako wybiórczo, na pewnych polach, które są jakby wyselekcjonowane z całości życia. W małżeństwie pojawiają się nowe sytuacje, niejednokrotnie bardzo trudne, związane z budowaniem wspólnoty dwojga, z codziennymi sprawami, takimi jak praca, dzieci, troska o dom, o zwykłe sprzątanie, zakupy i wynoszenie śmieci. Wspólna więź ulega wtedy weryfikacji. To, o czym teoretycznie rozmawialiśmy przed małżeństwem, teraz sprawdza się w praktyce. Każdy z nas robi zazwyczaj wszystko tak, jak potrafi najlepiej, w każdym razie tak mu się zdaje. Tymczasem nagle okazuje się, że to, co robi, i to, jak robi, zaczyna się nie podobać współmałżonkowi. Pojawiają się jakieś pretensje, wymówki, że coś jest nie tak.

A ja — powie ktoś — byłem przyzwyczajony w moim domu rodzinnym robić różne rzeczy tak, a nie inaczej, mam określone nawyki, przyzwyczajenia i trudno mi to zmieniać. Poza tym tak było dobrze i nie widzę powodu, żeby wprowadzać jakieś zmiany. Pretensje i wymówki wywołują w nas złość, niechęć. Te nawyki są często utrwalone w podświadomości. Nie zdajemy sobie z nich sprawy. To są odruchy automatyczne, dla jednego z nas naturalne, ale czasem trudne do zaakceptowania przez współmałżonka. Pojawiają się rozczarowanie, zawód, kiedy uczucia przyjemne, ciepłe, serdeczne gdzieś uciekają, a na ich miejsce pojawiają się uczucia trudne. Obejmują one coraz więcej sfer naszego życia, aż wreszcie zaczyna się wydawać, że już mnie z tą drugą osobą nic nie łączy, że przestałem ją kochać, że przestałem do niej cokolwiek „czuć”. Coraz częściej teraz spotykamy się z takimi wypowiedziami: „Nic już do niego nie czuję” czy „Nie kocham cię”. I fatalne podsumowanie: „Nasze małżeństwo jest fikcją”. Ale to nie jest tak, że ktoś „przestał” kochać. Zmniejszyła się tylko intensywność uczuć, opadły emocje. Tymczasem prawdziwa miłość może być dopiero przed nimi. Na razie on czy ona nie potrafią sobie poradzić z trudnymi uczuciami, które przeżywają. I utrwalają je, sądząc, że budują prawdziwy pogląd na swoje małżeństwo.

Dlatego kryzysu nie należy się bać. Warto go potraktować jako szansę dla małżeństwa.

Pojawianie się kryzysów zawsze wygląda inaczej, w zależności od wieku, stażu małżeńskiego. Zdarza się, że pierwsze poważne kryzysy pojawiają się już kilka tygodni po ślubie. Po prostu opada euforia. Osiągnęliśmy „cel”, którym było małżeństwo, była wielka uroczystość ślubna, a teraz zaczyna się normalne życie, w którym często nie potrafimy się dogadać. Mamy swój język — każde z nas oddzielny. Każdy pilnuje swego. Brak dialogu.

Fazy w małżeństwie

Każde małżeństwo przechodzi różne etapy rozwoju. Psychologowie i socjologowie różnie je określają, klasyfikują i omawiają. Jednakże wszystkie można sprowadzić do kilku faz:

  1. — Fascynacji i zakochania.
  2. — Do urodzenia pierwszego dziecka.
  • — Rozczarowania i przeżywania kryzysów (tu czasem małżonkowie się rozstają).
  1. — Ponownej akceptacji i odkrywania dojrzałej miłości.
  2. — Życia rodzinnego z dorastającymi dziećmi.
  3. — Po odejściu dzieci z domu.
  • — Starości.

Przechodzenie przez te fazy zazwyczaj nie jest płynne, ale towarzyszą mu konflikty i kryzysy. Każdy ze współmałżonków ma swoją osobowość, niekoniecznie taką, jaką ujawniał przed ślubem. To jest pierwszy moment kryzysu. Drugi przynosi narodzenie pierwszego dziecka. Mówi się, że dziecko powinno połączyć małżonków, że to owoc miłości. Bardzo pięknie, jeśli tak jest, ale po urodzeniu dziecka dochodzi w domu do swego rodzaju rewolucji, która polega na tym, że musimy zupełnie zmienić swoje przyzwyczajenia, nawyki, nastawienia, tryb życia, niejednokrotnie hierarchię ważności spraw. Bardzo często wiąże się to z rezygnacją z kariery zawodowej, do której — bywa — jesteśmy bardzo przywiązani i widzimy w niej swoją przyszłość. Tu jednak tak naprawdę chodzi o coś zupełnie innego. Nie o rezygnację z czegoś, ale o świadomy wybór większego dobra, którym jest dziecko i jego wychowanie. Niemniej na tym tle rodzą się często napięcia między małżonkami w codziennych sprawach. Potem, jeżeli przychodzą na świat kolejne dzieci, polem dialogu jest organizacja życia rodzinnego. Nierzadko konfliktotwórcze są rozmowy na temat sposobu wychowywania dzieci, różnice w podejściu do wychowania. Kolejny taki kryzysogenny okres przychodzi wtedy, kiedy dorosłe dzieci odchodzą z domu. Pojawia się wówczas syndrom tzw. opuszczonego gniazda (temat ten podjęła Małgorzata Wilk w artykule pt. Puste gniazdo, Niedziela 48/2019, str. 44-45 — przyp. red.). Małżonkom zaczyna się wydawać, że nic ich już nie łączy, bo do tej pory łączyły ich dzieci. I tu ujawnia się częsty błąd w myśleniu, że celem małżeństwa były dzieci. Otóż celem małżeństwa jest nasza miłość — nasza wzajemna więź, więź osobowa. Ona jest najważniejsza. Dzieci są owocem tej miłości i ta miłość trwa, powinna trwać dalej — zmienia się tylko jej kształt, bo oto nie ma dzieci i musimy inaczej wydatkować naszą energię, inaczej realizować naszą miłość. A potem jest faza starości, w której ważne jest zaadaptowanie ograniczeń, zarówno własnych, jak i współmałżonka. To bardzo sprzyja małżeńskiej bliskości.

Wiara i zaufanie

Tam, gdzie więcej błędów, potrzeba większej miłości, by je naprawić; tam, gdzie poraniliśmy się mocno, potrzeba więcej wzajemnej troski, życzliwości, by te zranienia zagoić.

I bliskie jest to słowom św. Pawła: „Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (por. Rz 5, 20). Tylko warto tę łaskę zauważyć i chcieć z niej skorzystać. Pan Bóg podpowiada, w jaki sposób wyjść z kryzysu. Modlitwa jest środkiem do otwarcia się na łaskę zauważenia tego. Może to być np. wyjazd na rekolekcje.

Najważniejsza jest wiara, że z problemu można wyjść, że na ogół nie jest tak źle, jak się wydaje na początku — trzeba tylko uwierzyć we własne siły i zaufać Panu Bogu, który te siły daje i zawsze chce, by nasze kręte drogi stały się proste. Takie poczucie nadziei daje m.in. weekend rekolekcyjny Spotkań Małżeńskich. „Po rekolekcjach nasze problemy się nie zmieniły, ale my patrzymy na nie inaczej” — napisał ktoś po wzięciu udziału w spotkaniu. Takich świadectw słyszymy więcej. Potrzebna jest diagnoza sytuacji, bez ocen, bez obwiniania się ani szukania kozłów ofiarnych. Potrzebna jest akceptacja, że przeżywamy kryzys, w którym uczestniczymy oboje, w który oboje jesteśmy uwikłani i z którego razem możemy wyjść. Powinniśmy się wspierać nawzajem w wychodzeniu z kryzysu. Takie podejście do sprawy jest szansą rozwoju, szansą odbicia się od najgłębszego dna. Jest krokiem w kierunku miłości coraz dojrzalszej, pięknej.

Irena i Jerzy Grzybowscy. Założyciele międzynarodowego stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie. Autorzy licznych publikacji dotyczących małżeństwa, przygotowania do małżeństwa i duchowości małżeńskiej. Rodzice dwóch córek

 

Z ŻYCIA NASZEJ WSPÓLNOTY

02.02. 2020r.

DziśIVNiedziela Zwykła – Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętajmy na modlitwie.

 

Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej.

 

Bardzo serdecznie proszę i przypominam, aby przed przyjęciem Pana Jezusa w komunii – jeśli to możliwe – przyklęknąći w postawie największej czci przyjąć komunię. Jeśli ktoś sobie życzy, może także klęcząc to uczynić.  Widzimy bowiem niekiedy postawy mało odpowiadające czci jaką winniśmy okazywać przed Najświętszym Sakramentem. Dziękujemy za zrozumienie.

 

Zachęcam serdecznie mężczyzn do wspólnej modlitwy różańcowej w każdą środę o godz. 21.00 w intencji rodziny i Ojczyzny.

 

 

USC zaprasza pary małżeńskie z terenu miasta, obchodzące 50-lecie małżeństwa do zgłaszania się do Urzędu Miasta.

 

Dziękuję za ofiary na tacę. Dzisiejsza taca na potrzeby klasztorów klauzurowych.Bóg zapłać!

Dziękuję wszystkim Darczyńcom na pomnik Jana Pawła II i św. Stanisława Kostki.

 

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej (Gość Niedzielny i Mały Gość), czasopismo misyjne.

 

6 lutego o godz. 16.00 w nowym budynku Starostwa Powiatowego promocja komiksu „Mateczki”. Jesteśmy zaproszeni.

 

Wszystkim Parafianom, Przyjaciołom i Sympatykom Faryżyczę dobrego i błogosławionego tygodnia.

 

 

Dziękujemy za serdeczne Wszystkim Parafianom, którzy nas życzliwie przyjmowali po kolędzie w tym Roku Pańskim 2020. Bóg zapłać!      

Szczęść Boże!

PORZĄDEK  NABOŻEŃSTW

02.-09. 02.2020 r.

PONIEDZIAŁEK– św. Błażej

7.00†Tadeusz Wierzbicki

†Janina Nałęcz

†Maria Filińska

  1. 30 †Stanisław Lewandowski

17.00    Adoracja/Różaniec/Koronka

18.00 †Regina Chodkowska

†Zofia, Wiktor, Marianna i R-na Wójcików i Kobylińskich

† Henryk, Marianna i Aleksander Rybaccy

† Regina i Zdzisław Łukaszewscy

 

WTOREK

7.00 †Janusz Gwiazda

†Agnieszka Kosman

†Janina Nałęcz – greg.

7.30 † Danuta Bartosiewicz

17.00     Adoracja/Różaniec w intencji parafii- Litania do św. Wojciecha

18.00  † Maria Filińska – greg.

†Tadeusz Wierzbicki

† Jadwiga Obojska

19.00  †Mirosław Goleniewski

 

ŚRODA– Nowenna do MB Nieustającej Pomocy – św. Agaty

 

7.00†Tadeusz Wierzbicki

†Janina Nałęcz

†Krzysztof Kowalczyk

17.00    Adoracja/Różaniec/Koronka

18.00 †Krystyna Świdwinska

†Zofia Rados i Teresa Jaworska

† Andrzej Tomaszewski

21.00   Męski Różaniec za Rodzinę i Ojczyznę

 

CZWARTEK – Pierwszy Czwartek miesiąca – Nowenna ku czci św. Stanisława Kostki

 

7.00†Ryszard Ślubowski

†Teresa Marcinkowska

†Janina Nałęcz

† Alina Świgońska

7.30 † Roman Adamiak

17.00    Adoracja/Różaniec/Koronka

18.00 †Tadeusz Wierzbicki

†Józef i Władysława Chmielewscy

† Regina Chodkowska

– Intencja Apostolstwa Modlitwy Matki Kapłanów

18.45    GODZINA  ŚWIĘTA

20.30    Różaniec Pielgrzymów i Sympatyków w kaplicy św. Stanisława Kostki

 

PIĄTEK– Pierwszy Piątek miesiąca – Wymiana tajemnic różańcowych

 

7.00 †Tadeusz Wierzbicki

†Janina Nałęcz

†Jadwiga Borowa

9.00 † Bronisław –Józef Godzieba- Droga Krzyżowa

17.00  Adoracja/ Różaniec/Koronka/ – spowiedź

18.00 †Zofia Kęszczyk od KŻR (Zelator: Pani Sołowiej)

†Jadwiga Pszczółkowska

– w intencji małżeństw przeżywających trudności i SYCHAR (każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania – bo dla BOGA nie ma bowiem rzeczy niemożliwych!)

19.00    SYCHAR – spotkanie

 

SOBOTA

 

7.00 † Zofia Zygmunt

†Janina Nałęcz

†Jan i Władysław Skorupscy

14.00  Szpital:†Jarosław Artur Abramski

17.00 Adoracja/Różaniec/Koronka

18.00 †Tadeusz Wierzbicki

† Regina Chodkowska

† Henryk-Eugeniusz Cieślicki

† Helena i Józef Komoszewscy

 

VNIEDZIELA ZWYKŁA

 

7.10    Godzinki

7.30†Ryszard Purzycki (9), Dorota Purzycka

† Krystyna Świdwińska

8.00    Szpital: †Janina Nałęcz

9.00 †Kazimierz Lipka

† Marianna Stemplińska (12), Wiktor Stempliński, Kazimierz Chachulski

10.30Msza św. z udziałem dzieci:

†Lesław Dzieleński

†Krystyna, Stanisław i Zdzisław Krukowscy

12.00 – Za Parafian, Przyjaciół i Sympatyków Fary

†Kazimierz Karpiński

16.00Msza św. z udziałem młodzieży:

†Władysława i Józef Tańscy

17.00    Adoracja/Różaniec/Koronka

18.00 †Tadeusz Wierzbicki